Rybnicki Klub Karate Kyokushin

  • Zwiększ rozmiar czcionki
  • Domyślny  rozmiar czcionki
  • Zmniejsz rozmiar czcionki

JAPONIA

JAPONIA

Japonia (jap. 日本, Nihon lub Nippon) oficjalnie Państwo Japonia (jap. 日本国, Nihon-koku lub Nippon-koku) – państwo usytuowane na wąskim łańcuchu wysp na zachodnim Pacyfiku, u wschodnich wybrzeży Azji, o długości 3,3 tys. km. Archipelag rozciąga się niemal południkowo (wg Japończyków, ich kraj ma kształt „trzydniowego Księżyca”) pomiędzy 45°33' a 20°25' stopniem szerokości północnej, od Morza Ochockiego na północy do Morza Wschodniochińskiego i Tajwanu na południu. Stolica Tokio jest usytuowana prawie dokładnie na tej samej szerokości geograficznej co Ateny, Pekin, Los Angeles i Waszyngton.

JAPONIA

Archipelag składa się z czterech głównych wysp: Hokkaido, Honsiu, Shikoku i Kiusiu (97% obszaru lądowego) oraz 6848 mniejszych wysp. Według danych z 2006 r. łączna powierzchnia kraju wynosi 377 921 km². Większość powierzchni jest pokryta górami. Najwyższym szczytem jest nieczynny wulkan Fuji (3776 m). Z tego powodu prawie połowa ludności zamieszkuje nadmorski pas nizin rozciągający się pomiędzy Tokio a Osaką i Nagoją. Tam też rozwijało się rolnictwo i przemysł. Obszar ten stanowi 13% terytorium kraju.

Japonia jest położona na styku płyt tektonicznych, w obrębie „ognistego pierścienia Pacyfiku”. Stałym więc zagrożeniem są trzęsienia ziemi, wybuchy wulkanów i fale tsunami. Stąd wynikają różnice danych podających ilość wysp i odmienną wielkość powierzchni kraju. W sierpniu i wrześniu nad archipelag nadchodzą tajfuny powstające na zachodnim Pacyfiku.

Z liczbą ludności 128 mln osób Japonia zajmuje 10. miejsce w świecie. Według danych ONZ i WHO, przeciętna długość życia jest najwyższa w świecie. Japonia jest krajem wysoko rozwiniętym, drugą potęgą gospodarczą świata. Zajmuje czwarte miejsce pod względem eksportu i szóste jako importer.

Zgodnie z przyjętą w 1947 r. demokratyczną konstytucją, Japonia jest monarchią konstytucyjną z cesarzem jako symbolem jedności państwa i wybieranym w wyborach powszechnych dwuizbowym parlamentem.

 

 

Flaga Japoni

Godło Japoni

Rin (jap. , Rin) – drobna, brązowa moneta japońska bita w latach 1873-1919, o wartości 1/1000 jena.

W 1871 roku w Japonii przeprowadzono reformę monetarną. Nastąpiło to w dobie Meiji, gdy państwo weszło na drogę reorganizacji polityczno-ekonomicznej. System pieniężny został uproszczony. Do podziału waluty wprowadzono system dziesiętny. Najmniejszą jednostką monetarną był rin. Tysiąc rinów stanowiło jeden jen, sto rinów – jeden sen, dziesięć rinów – jeden fun.

Rin

1000 Yen

10000 Yen

 

 

MASUTATSU OYAMA - MYŚLI

Codziennie trzeba starać się wykraczać poza swoje możliwości.

 

— Sosai Masutatsu Oyama