Rybnicki Klub Karate Kyokushin

  • Zwiększ rozmiar czcionki
  • Domyślny  rozmiar czcionki
  • Zmniejsz rozmiar czcionki
INFORMACJE

KONTAKT Sekcja BUSHIDO

 


 

RYBNICKI KLUB KARATE KYOKUSHIN


Klub posiada licencję POLSKIEGO ZWIĄZKU KARATENasza Sekcja

Sekcja RYBNIK - BUSHIDO

 

Kanku

 

 

Zapraszamy na zajęcia we wtorki i czwartki:

 

dzieci: 17:15 - 18:15

dorośli: 18:15 - 20:00


Ośrodek BUSHIDO, ul. Floriańska 1

tel. (32) 423 59 44

 

Zobacz jak do nas dojechać

  

O NAS

W 1973 roku trzech Rybniczan, zafascynowanych kulturą wschodu i dalekowschodnimi sztukami walk odwiedzają jedną z pierwszych działających na śląsku grup Karate Kyokushin w Knurowie. Prowadzoną przez sensei Stanisława Sachera. Z entuzjazmem uczęszczają na zajęcia. Po trzech latach ,w 1976 roku otrzymują zgodę na utworzenie sekcji w Rybniku.
Pierwszymi instruktorami byli Andrzej Siwczyk, Andrzej Nowaczyk oraz Krzysztof Siwczyk. Treningi odbywały się na salach gimnastycznych rybnickich szkół takich jak Szkoła Podstawowa nr 5, Zespół Szkół Mechaniczno- Elektrycznych nr 2, Liceum Ogólnokształcące nr 2, Technikum Budowlane. Duże zainteresowanie i frekwencja sprawiły, że sekcja w szybkim tempie się rozwijała. W 1979 roku na bazie sekcji Kyokushin powstaje TKKF Bushido. Prezesem TKKF zostaje pan Lech Gemborski.
Lata 80-te są złotym okresem dla klubu, sale wypełnione są po brzegi, przez kilka lat sekcja podzielona jest na grupy w zależności od stopnia zaawansowania. Zajęcia prowadzili równolegle Andrzej Nowaczyk, Marek Sitek oraz Zbigniew Paliński. W 1983 roku zostaje zarejestrowany Rybnicki Klub Karate Kyokushin, a jego szefem zostaje Andrzej Nowaczyk.
Zawodnicy startują w Mistrzostwach Śląska, Mistrzostwach Polski i Pucharach Polski zdobywając doświadczenie, które wykorzystają w przyszłości. Do wyróżniających się zawodników należeli: Krzysztof Siwczyk, Zbigniew Paliński, Marek Sitek, Andrzej Siwczyk, Jacek Stronczek, Paweł Pająk i Gabriela Fojcik, która debiutowała na Mistrzostwach Polski w Rybniku.
Dużą rolę pod względem organizacyjnym w tych czasach dla klubu odegrali Zbigniew Stokowski, Lech Gemborski, Mirosław Jaciów, Mirosław Wala, Damian Palarz.
W tym okresie Rybnicki Klub Karate Kyokushin jest organizatorem Turnieju Karate Kyokushin o "Puchar Skarbka" 10.1984 oraz organizatorem XV Mistrzostw Polski Seniorów Karate Kyokushin w 1988, które odbyły się w Rybniku.
Do najwyżej ocenionych przez władze Światowej Organizacji Kyokushinkai, jak również przez media oraz samych zawodników należą turnieje, które odbyły się w katowickim Spodku.: Mistrzostwa Europy 1987 i Puchar Świata – Oyama Cup 1993, których Rybnicki klub był współorganizatorem. Na Pucharze Oyama Cup mieliśmy zaszczyt gościć samego mistrza Masutatsu Ōyamę.
W 1987 roku po wyjedzie Andrzej Nowaczyka do Niemiec, kierownikiem klubu zostaje Zbigniew Paliński, który ćwiczy karate od 1977 roku przy boku swojego kolegi ze szkolnej ławy, Krzysztofa Siwczyka. W 1983 roku zaczynają się prace nad budową hali sportowej Bushido na wzór japońskiego dojo, przy której podopieczni wiele godzin przepracowali w czynie społecznym. Pod koniec roku 1989 hala Bushido staje w surowym stanie. Z braku środków finansowych i zmiany struktur organizacyjnych, które nastąpiły po 1989 roku, ośrodek Bushido przejmuje miasto.
Tak o nas pisze Centrum Rekreacji i Rehabilitacji Bushido:
"W końcu lat 70-tych grupa ludzi skupiona w Ognisku Specjalistycznym TKKF "Bushido" postanowiła rozbudować swą siedzibę i stworzyć ośrodek, którego działalność oparta byłaby o filozofię dalekowschodnich sztuk walki. Pasja tych ludzi oraz bezinteresowne oddanie idei doprowadziła w efekcie do wybudowania Centrum Rekreacji i Rehabilitacji."
W pierwszej połowie lat 90-tych klub zmienia sale treningowe. Od 1997roku klub ponownie trenuje w Bushido. Nowe pokolenie adeptów karate Kyokushin pod okiem sensei Zbigniewa Palińskiego odnosi sukcesy na matach. Wyróżniającymi się zawodnikami byli Arkadiusz Bożek, Marek Konsek, Katarzyna Gierula-Grzenik, Jarosław Rzepka, Krzysztof Kazek, Magdalena Strużek, Piotr Brewko, Piotr Niesporek, Mirosław Hajski, Jarosław Rzepka. Największym osiągnięciem jest wicemistrzostwo Polski w 1999-2000 Piotra Smugi oraz drugie miejsce Katarzyny Gieruli w Scandinavian Open w Kopenhadze w 1998r.
Rybnicki klub karate Kyokushin organizuje zawody oraz pokazy karate na terenie miasta Rybnika, przez co stał się rozpoznawalnym elementem rybnickiego środowiska sportowego. W klubie mamy trzy czarne pasy: sensei Zbigniew Paliński (3 dan), sensei Damian Smołka (1 dan), sensei Marek Konsek (1 dan). Klub posiada dwie sekcje prowadzone przez sensei Zbigniewa Palińskiego w CRiR Bushido oraz sensei Damiana Smołkę w Szkole Podstawowej nr 3 w Rybniku.

 

30 LAT MINĘŁO

30 Lat istnienia Rybnickiego Klubu Karate

Rybnickiemu Klubowi Karate Kyokushin stuknęła właśnie trzydziestka. Klub ma się całkiem dobrze, o świetnej formie zawodników świadczą zdobywane co jakiś czas medale i nagrody. Po wakacyjnej przerwie do klubu będą mieli okazję dołączyć nowi chętni, od września rusza bowiem kolejny nabór. - Trenowac mogą u nas już małe, kilkuletnie dzieci. Proponujemy im ćwiczenia ogólnorozwojowe z elementami samoobrony - mówi Zbigniew Paliński, trener karate i szer rybnickiego klubu. Zachęca do ćwiczeń nie tylko maluchy ale ich rodziców, bo jak mówi, nigdy nie jest się za starym ani za młodym, żeby trenować karate. Żeby zapisać się do klubu, wystarczy przyjść do Centrum Rehabilitacji i Rekreacji Bushido, gdzie dwa razy w tygodniu odbywają się zajęcia. Dzieci w wieku od 7 do 12 lat trenują we wtorki i czwartki od godziny 17:15 do 18:15, a starsi w te same dni, od 18:15 do 20. - Najważniejsza jest chęć uczestnictwa w treningach. Dzieci uczą się bardzo szybko, zaskakując często nas wszystkich - dodaje Zbigniew Paliński.

Podkreśla, że karate to nie tylko sztuka walki. Bo choć rozwija sprawność fizyczną, to przede wszystkim uczy też opanowania i koncentracji. - Karate nie uczy agresji. Na takich zajęciach człowiek dowiaduje się prawdy o sobie i swoich możliwościach, uwidaczniają się skrywane dotąd cechy charakteru - mówi trener.

Ten rok, ze względu na jubileusz jest dla klubu rokiem szczególnym. Tym bardziej, że 10-lecie swojego istnienia obchodzi też Bushido. Klub i Bushido postanowiły więc połączyć siły i zorganizować w październiku pokaz sztuk walki, podczas którego rozegrane zostaną m. in. zawody o puchar dziesięciolecia Bushido. Już teraz chciałbym bardzo serdecznie zaprosić na imprezę wszystkich naszych sympatyków, którzy w ciągu tych 30 lat brali udział w naszych treningach. To co prawda kilka tysięcy osób, ale wszystkich jeszcze raz zapraszam - mówi Zbigniew Palińki. Dodaje, że na początku działalności klubu w latach 70-tych i 80-tych na treningi przychodziło po kilkaset osób. - To były takie czasy, popularne były filmy z Brucem Lee, ludzie byli zafascynowani sztukami walki. Teraz to się zmieniło. Na szczęście, mimo to, nasz klub nie może narzekać na brak zawodników - mówi Zbigniew Paliński

 

------ Karina Sieradzka ------

 

 

INFORMACJE

Prowadzący:


Sensei Zbigniew Paliński 3 Dan - Rybnik Bushido

 

Sensei Damian Smołka 1 DAN - Rybnik Piaski

  

MASUTATSU OYAMA - MYŚLI

Nie jest trudno pokonać w walce byka. Nawet 800 kilogramowego. Istnieje jednak pewien warunek – nie można się go bać.

 

— Sosai Masutatsu Oyama